Cykloklub  Drahelčice

Obec DrahelčiceSekce: Výjezdy 2017

Přes Okoř do Kralup a Únětickým údolím zpět

Přes Okoř do Kralup a Únětickým údolím zpět - 88 km

30. 9. 2017 - Končícího babího léta jsme dnes využil k projetí nové trasy. Po tradiční cestě z Drahelčic přes Jeneč, Dobrovíz a Středokluky jsem dorazil na Okoř, odkud jsem pokračoval po cyklostezce 0077 (kopírující červenou turistickou značku) podél Zákolanského potoka do Kralup. Tento cca. 15 km převážně rovinatý úsek vede nádhernou přírodou po široké lesní cestě, kterou občas střídají úseky, kde se stezka zužuje v pouhou pěšinu, nicméně dobře průjezdnou. Kromě krásné přírody je možno na této trase shlédnout několik památek a zajímavostí.

První byl kousek za zříceninou hradu kamenný dvouobloukový most, tzv. okořský viadukt, který se klene nad cestou u Nového mlýna. Další zajímavé místo na mě čekalo po kratším stoupání (tomuto stoupání se dá vyhnout po zelené značce přes Kováry, ale ochudíte se tím o jedno z nejhezčích míst na trase) na památnou Budeč se zbytky středověkého hradiště. Místní rotunda sv. Petra a Pavla představuje jedinou zachovalou předrománskou stavbu a nejstarší stojící kamennou architekturu v Čechách. Dále je zde pěkná vyhlídka na Kováry a údolí Zákolanského potoka.

Z Budče jsem sjel do Zákolan, kde nešlo přehlédnout sochu prezidenta Antonína Zápotockého, který se zde narodil. Více jak socha mě však potěšil otevřený hostinec u Libuše, kde jsem se po cca. 25 km zastavil na rychlé občerstvení a záhy šlapal dál až do Kralup. Zde jsem na chvíli ztratil červenou značku, ale instinktivně jsem se kolem nádraží přes Palackého náměstí dostal k mostu T. G. Masaryka, vedle něhož je i lávka pro pěší a cyklisty.

Přejel jsem na druhou stranu řeky a po vltavské cyklotrase EV7 s krátkým zastavením v zahradním občerstvení v Dolánkách dojel až k přívozu v Máslovicích, kde cyklotrasa pokračuje po silnici na Vodochody. Já zvolil adrenalinovou cestu po červené turistické značce, která vede po úzké pěšině často pár desítek centimetrů od břehu a bezmála tři metry nad hladinou řeky. Ta mě dovedla až do Klecánek, kde jsem se přívozem nechal převézt na druhý břeh do Roztok. Z Roztok jsem zamířil po modré turistické značce malebným údolím únětického potoka přes Únětice a Černý Vůl do Statenic a dále již po silnici přes Tuchoměřice, Dobrovíz, Jeneč a Hájek pokračoval až domů s několika zastávkami v tradičních občerstvovnách...

Millhouse

Trasa:
Rudná - Drahelčice - Úhonice - Jeneč - Dobrovíz - Středokluky - Černovičky - Malé Čičovice - Okoř - Budeč - Zákolany - Otvovice - Kralupy - Dolánky - Máslovice - Řež - Klecánky - Roztoky - Únětice - Černý Vůl - Statenice - Tuchoměřice - Kněževes - Dobrovíz - Jeneč - Hájek - Úhonice - Drahelčice - Rudná (mapa)

Účast: Millhouse

Výškový profil:
Výškový profil

© 2015 Millhouse